Órák barométerek hőmérők
Tengerészeti precíziós műszerek.
Magas minőség, tökéletesség és megbízhatóság elérhető áron.
Yacht-jára, otthonába, irodájába, mindenhová ahol a tengerhez való kötődését hangsúlyozni szeretné!
Mellesleg ajándéknak sem utolsó!
Beállítással kapcsolatos útmutató:
BAROMÉTER
Az ESŐ, VÁLTOZÓ, SZÉP IDŐ kifejezéseket hagyományosan megtalálhatja egy barométer kijelzőjén. A mutató azonban aligha fog akár egyszer is az „eső” jelzésig visszamenni, ha rossz idő várható! A másik oldalon a mutató emelkedő légnyomás mellett sem éri majd el a „szép idő”-t jelző sávot. Az átlagos légköri nyomásváltozás értékei 750-770 mm között (1000-1025 Millibar) között váltakoznak a barométer skáláján. A mutató csak extrém körülmények között lép ki ezen értékek közül.
A légnyomás változásairól a barométer fekete mutatója tájékoztat. Leolvasás előtt finoman kocogtassa meg az üveget; ennek hatására gyakran kitér kissé a mutató. Ha most az aranyszínű helyzetjelző mutatót beállítja, később könnyen megállapítható lesz, hogy a barométer mutatója elmozdult-e eredeti helyéről vagy sem.
Amennyiben a mutató jobbra, az óramutató mozgásával megegyező irányba (jobbra) mozdul el, akkor ez általában az időjárás javulását jelenti. Ha a mutató balra, az óramutató járásával ellentétes irányba indult el, „esik” a barométer, rendszerint az időjárás rosszabbodását jelezve ezzel. A mutató mozdulatlansága esetén az uralkodó időjárási viszonyok nem változnak, ezzel lehet számolni. A barométer által mutatott tendenciák (növekvő vagy csökkenő) a helyi időjárási viszonyokra vonatkoznak az elkövetkező 24-48 órában.
A barométer beosztása
A gyári beállítás során a tengerszint feletti magasságra állítják a készüléket (normál nulla). Sok esetben tehát a felhasználás helye szerinti tengerszint feletti magassághoz kell állítani a barométert. A beállító csavar a barométer hátoldalán található. A helyes barométer-állást egy másik, jól beállított barométerről lehet leolvasni, vagy a rádió által bemondott légnyomási érték alapján beállítani. Mindig úgy csavarja a barométer beállító csavarját, hogy a barométer az óramutatóval megegyező irányba mozduljon el!
További beállítási lehetőség az alábbi aranyszabály betartásából adódik:
"A normál-null beállítás esetén 100méternyi magasságváltozás 9 osztásnak felel meg a milliméter-skálán."
Egy példa, hogy a beállítási eljárást könnyebb legyen megérteni:
A hely tengerszint feletti magassága: 300 méter
A fekete barométermutató 27 osztással kell felfelé állítani (az óramutató járásával megegyező irányban)! Ha feltételezzük, hogy eredetileg 735-n állt, akkor 762-re kell beállítanunk. (735+27=762)
A barométer 0-1000m között elhelyezkedő helységekben használható, 1000m-es magasság felett már nem.
HYGROMÉTER
A higrométer (páratartalom-mérő) a felfüggesztés helyén méri a relatív páratartalmat. Ha a házon belül és kívül a légnyomás megegyezik, a páratartalomra ez nem igaz. A nappali szobában a kellemes atmoszféra 40-70%-os relatív páratartalom mellett érezhető.
Ha a készülék működése kevésbé pontos, helyben utána lehet állítani. Ehhez hátlapjával felfektetve helyezze a készüléket jól átnedvesített kendőre, 30 perc hosszan. A művelet végeztével a készüléknek kb. 95%-os páratartalmat kell jeleznie. A hátlapon található állítócsavarral rögzítsük a mutatót ezen az értéken, ha a mutató ettől több mint 5%-al eltér. Ez után a beállítás után a készülék újra normális módon működik.
HŐMÉRŐ (THERMOMETER)
A higanyos hőmérő légmentes üvegcsővel szerelt. Nagyon ritkán előfordulhat, hogy a higanyszállítás közben szétválik. Hirtelen mozdulattal emeljük fel a magasba a hőmérőt, ezzel a probléma könnyen megoldható.
A bimetál (kettős-fém, mutatóval ellátott) hőmérő gondozásmentes és csak nagyon szokatlan, ritka esetekben kell korrigálni. Ezekre az esetekre a készülék hátoldalán talál beállító nyílást, amelynek segítségével a kívánt értékre állíthatja be a mutatót!